Wrocław Smart City: co robi miasto?
Wrocław od lat jest w czołówce miast w Polsce stawiających na rozwój idei Smart City. W 2022 roku badanie fundacji Startup Poland wykazało, że to Wrocław jest najsilniejszym w kraju ekosystemem wspierającym młode firmy technologiczne z całego świata. Z raportu „Polskie Startupy 2022” wynika, że Wrocław i Dolny Śląsk mają szczególne powody do zadowolenia, bo właśnie tutaj zarejestrowanych jest najwięcej technologicznych spółek w Polsce.
Deeptraffic co to jest?
W mieście trwa właśnie testowanie rozwiązania technologicznego pochodzącego z Grecji „Deeptraffic 101”. Platforma wykorzystuje technologie kooperacyjnych inteligentnych systemów transportowych (C-ITS) do zarządzania ruchem.
Testy rozwiązania odbywają się we Wrocławiu, dzięki temu, że miasto aktywnie włączyło się do programu Concordia Design Accelerator, programu akceleracyjnego dla startupów zza granicy. Prowadzi go Concordia Design Wrocław, a współfinansuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
“Najważniejszym etapem jest sprawdzenie aplikacji dla kierowców przez samych Wrocławian. Chcielibyśmy, aby podzieli się z nami opinią na jej temat. To podpowie założycielom startupu, jak rozwinąć swój produkt, a miastu wskaże czy warto kontynuować współpracę długofalowo.”
– mówi Ewa Kaucz, head of Concordia Design Accelerator oraz dyrektor zarządzająca Concordia Design Wrocław
Aplikacja deeptraffic testowana jest we Wrocławiu: aktualna sytuacja na drogach, korki i utrudnienia
Obszar testowania aplikacji został znacznie poszerzony. Jego północno-zachodnią granicę wyznacza autostrada A8, południową droga E40 oraz Wschodnia Obwodnica Wrocławia. Wschodnią granicę wyznaczają ulice Bora – Komorowskiego, Tarasa Szewczenki, Wilczycka i Wschodnia Obwodnica Wrocławia.
Deeptraffic informuje o aktualnych warunkach drogowych, czasie podróży, wydarzeniach i zdarzeniach (np. roboty drogowe), aby pomóc w codziennym poruszaniu się po Wrocławiu.
Platforma daje możliwość aktywnego włączania poszczególnych użytkowników ruchu. Przykładem praktycznego wykorzystania aplikacji jest sytuacja, w której kierowcy otrzymują z wyprzedzeniem informację o nieoczekiwanym zdarzeniu drogowym jakim jest np. wypadek, co daje im czas na wybór alternatywnej trasy dojazdu. Taka decyzja, podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwala na rozładowanie zatoru drogowego i upłynnia ruch miejski.
Aplikację deeptraffic można pobrać za pośrednictwem Google Play.
Przetestowałeś Deeptraffic? Napisz swoją opinię na adres: m.karbowiak@concordiadesign.pl