Tu już pewne! Ogniwa perowskitowe Saule Technologies (spółka jest właścicielem pierwszej na świecie linii produkcyjnej ogniw perowskitowych we Wrocławiu, czyli innowacyjnego rozwiązania fotowoltaicznego) po raz pierwszy w historii będą testowane na orbicie. Wyposażony w perowskity satelita obserwacyjny STORK-7 – wrocławskiej spółki SatRev, za kilka dni zostanie wysłany na orbitę przez rakietę Falcon 9, należącą do SpaceX Elona Muska. Zobaczcie szczegóły.
Satelita SatRev z perowskitami Saule Technologies i rakieta Elona Muska
W najbliższych dniach w przestrzeni kosmicznej pojawi się polski satelita obserwacyjny STORK-7, który został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Satelita będzie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9, firmy SpaceX, w ramach misji Transporter 9.
Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev z Wrocławia.
“Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi.”
– mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev S.A.
Saule Technologies i SatRev. Kosmiczne testy
Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies wierzy, że ta misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium.
“To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu.”
– Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies
Po raz pierwszy w historii będzie okazja przekonać się, czy ogniwa perowskitowe zadziałają na orbicie.
“Jeśli testy wypadną pomyślnie, otworzy się przed tą technologią zupełnie nowy i jakże ciekawy obszar eksploatacji! Cieszę się, że Columbus, jako największy udziałowiec Saule Technologies, może wspierać tak przełomowe projekty.”
– Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A., członek Rady Nadzorczej Saule Technologies S.A.
SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
Podczas misji ogniwa perowskitowe Saule Technologies będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Jak uważa Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, ta misja toruje drogę ultratanim rozwiązaniom energetycznym w przemyśle kosmicznym.
Przypomnijmy, że w 2021 r. firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy miały okazję współpracować przy okazji projektu o nazwie Misja Andromeda. Wówczas dwa polskie satelity: STORK-4 oraz STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne.
Satelity zbierały multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w bieżącym roku, dostarczając cennych informacji, dzięki którym SatRev może doskonalić swoją technologię.
Co robi SatRev? Gdzie wykorzystywane są ich satelity?
SatRev jest wrocławską firmą działającą w branży kosmicznej – pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie. Spółka specjalizuje się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. Łącznie w przestrzeń kosmiczną wyniosła już 11 satelitów.
Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.
Twórcy spółki SatRevolution są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.
Saule Technologies pierwszy na świecie zakład ogniw perowskitowych we Wrocławiu
Saule Technologies to firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa.
Obecnie spółka zatrudnia naukowców i inżynierów, którzy we Wrocławskim Parku Technologicznym skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną ultracienkich drukowanych ogniw perowskitowych. Zakład otwarto w 20221 r.
Ogniwa perowskitowe to innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne, które pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje wszechstronne zastosowanie. Obecnie spółka pracuje nad komercjalizacją produktu (Wrocławskie perowskity na Orlenie i w Google. Zobacz, jak zmienią handel).
Co robi Columbus Energy?
Columbus Energy S.A. to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii.
Columbus jest spółką notowaną na GPW i jednym z największych udziałowców rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
SpaceX Elona Muska gigant branży kosmicznej i SatRev
Space Exploration Technologies Corp., znany jako SpaceX, to amerykański producent sprzętu lotniczego i firma świadcząca usługi transportu kosmicznego. Została założona w 2002 r. przez Elona Muska w celu zmniejszenia kosztów transportu kosmicznego i umożliwienia kolonizacji Marsa.
SpaceX działa z wielu lądowisk, m.in. na wschodnim wybrzeżu USA z SLC-40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral i historycznego LC-39A w Kennedy Space Center. Firma współpracuje z wieloma przewoźnikami, którzy zajmują się całym procesem i dokumentacją związaną ze startem rakiet dla swoich klientów.
Wrocław w branży kosmicznej
Wrocław ma coraz mocniejszą pozycję w polskiej branży kosmicznej. Warto przypomnieć, że we wtorek, 3 stycznia 2023 r. o godz. 15:56 wyniesiono na orbitę rakietę Falcon 9 z polskim satelitą STAR VIBE. Za projekt odpowiada wrocławska firma Scanway.