Powered by ARAW

LAPARO zrobił APEX – pierwszy polski symulator do nauki laparoskopii w technologii VR powstał we Wrocławiu

03.12.2021

Zespół inżynierów z wrocławskiej firmy LAPARO wprowadził na rynek unikatowe urządzenie – APEX. To pierwszy polski symulator laparoskopowy, umożliwiający symulację w świecie wirtualnym (VR) i ćwiczenia praktyczne w świecie rzeczywistym. Urządzenie służy nauce i doskonaleniu umiejętności chirurgicznych.

Inżynierowie z wrocławskiej spółki LAPARO podkreślają, że symulatory hybrydowe są nowym rozwiązaniem, zyskującym na popularności ze względu na swój wyjątkowy, podwójny charakter. Te innowacyjne urządzenia łączą w sobie zalety prostych trenażerów, umożliwiając naukę umiejętności manualnych, a także symulowanie skomplikowanych procedur laparoskopowych w świecie wirtualnym.

Symulator Apex pomaga zniwelować możliwość popełnienia błędu przez chirurga do minimum, właśnie dzięki symulacji. Studenci odbywają kompleksowe praktyczne szkolenie w warunkach bliskich rzeczywistym, ale bez narażania pacjentów na ryzyko wynikające z braku doświadczenia czy stres

- Mateusz Rulewicz, współzałożyciel, CEO LAPARO

Green background
Green background

Przedstawiciele spółki podkreślają, że symulator Apex jest rozwiązaniem, doskonale wpisującym się w specyfikę chirurgii małoinwazyjnej i ograniczony dostęp do praktycznych ćwiczeń.

– Chirurg musi zmierzyć się z ograniczonym polem widzenia, nieintuicyjnym operowaniem narzędziami, a także inną percepcją i poczuciem głębi – dodaje Radosław Nowosielski, współzałożyciel, CTO LAPARO.

LAPARO – laparoskopia, czyli operowanie przez dziurkę od klucza

Chirurgia laparoskopowa to małoinwazyjna metoda, pozwalającą na wykonanie operacji bez znacznego otwierania powłok skórnych. Zabieg ogranicza się do kilku niewielkich nacięć, przez które wprowadzane są narzędzia oraz kamera.

Dzięki zabiegowi przeprowadzonemu laparoskopowo pacjent szybciej wraca do zdrowia, odczuwa mniejszy ból i szybko opuszcza szpital. Jest także mniej narażony na zakażenia wewnątrzszpitalne i ma mniej widoczne blizny. Szpitale przeprowadzające zabiegi tą metodą odnotowują oszczędności z krótszego czasu przeprowadzania samego zabiegu i hospitalizacji pacjenta.

APEX – pierwszy polski symulator do nauki laparoskopii w technologii VR

Radosław Nowosielski dodaje, że wirtualna rzeczywistość w medycynie to obszar o fascynujących możliwościach. Apex doskonale wpisuje się rozwój edukacji medycznej w świecie dotkniętym pandemią COVID-19.

– Wraz z dalszymi restrykcjami w zakresie doświadczenia klinicznego dla studentów medycyny, a także ograniczonymi możliwościami dydaktycznymi rezydentów, którzy muszą sobie radzić z nagłą większą liczbą pacjentów, wzrasta potrzeba znalezienia pilnego rozwiązania praktycznego nauczania kadry medycznej. Obecny trend to spadek wykonywanych zabiegów, a zatem i okazji do praktycznych ćwiczeń dla młodych specjalistów. Symulacja w chirurgii umożliwia praktyczne szkolenia o zwiększonej wydajności i skuteczności w porównaniu z tradycyjnymi stażami na sali operacyjnej, które wymagają dużo czasu – Radosław Nowosielski, współzałożyciel, CTO LAPARO.

LAPARO Medical Simulators

LAPARO we Wrocławiu działa od 2015 r. Spółkę założyli: Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski i Mateusz Rulewicz.

Firma specjalizuje się w produkcji symulatorów medycznych, przede wszystkim urządzeń do treningu laparoskopowego dla studentów medycyny oraz lekarzy. Trenażery Laparo sprzedano do ponad 90 krajów świata. Obecnie przedsiębiorcy pracują nad dalszą rozbudową sieci dystrybucji oraz opracowują nowe rozwiązania technologiczne w dziedzinie symulacji medycznej.

Newsletter