Powered by ARAW

Napisał książkę, która może wywrócić obraz startupów do góry nogami. Najnowsza publikacja Szymona Janiaka, współzałożyciela czysta3.vc

11.12.2023

Brak kapitału, nieustanne porażki i stres, a do tego minimalne szanse na sukces – to codzienność polskich startupów. Tymczasem mniej niż 1 proc. z nich osiąga spektakularny sukces i zarabia astronomiczne pieniądze. To wszystko opisał w swojej nowej książce Szymon Janiak. „Ciemna strona startupów” to lektura dla każdego, kto myśli o stawianiu pierwszych kroków w biznesie.

Choć często słowo „startup” kojarzy się z wielkimi pieniędzmi, światowymi technologiami i wznoszeniem toastów za sukces w gronie celebrytów, to okazuje się, że w rzeczywistości wcale nie wygląda to tak kolorowo. Szymon Janiak w swojej nowej książce pt. „Ciemna strona start-upów” w bezkompromisowy sposób opisuje życie twórców innowacyjnych spółek.

Jak twierdzi Szymon Janiak, książka jest o twardych realiach startupów, w których muszą one dzisiaj funkcjonować

“Zależało mi, żeby pokazać nie tę narrację medialną, w której mowa jest wyłącznie o sukcesach, splendorze, dużych pieniądzach i pięknym życiu, bo to dotyczy mniej niż jednego procenta takich firm. Chciałem naświetlić codzienność pozostałych 99 proc. Wszystko po to, aby można było zrozumieć, co to znaczy prowadzić startup i jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość, jeśli się na to zdecydujemy.”
– Szymon Janiak

Dla tych, co myślą, że w startupie trawa jest bardziej zielona

Według Szymona Janiaka, adresatem książki są wszyscy Ci, którzy myślą o założeniu swojego startupu.

“Być może obecnie jeszcze pracują nad stworzeniem swojego pierwszego zawodowego projektu lub pracują gdzieś w korporacjach i myślą, że własny startup to jest miejsce, gdzie trawa jest bardziej zielona. To również lektura dla wszystkich, którzy chcą współpracować ze światem startupów, czyli dla firm, które świadczą usługi na ich rzecz. Być może dzięki tej książce zrozumieją te realia i łatwiej im będzie podejmować pewne decyzje.” – Szymon Janiak

Historie z życia wzięte

Książka jest pełna autentycznych historii, które zupełnie zmieniają obraz tej branży. Przedstawia kluczowe obszary funkcjonowania start-upów. Pokazuje też realia finansowe sektora, czyli ciągłą walkę z deficytem kapitałowym, gonitwy za inwestorami, proces zbierania kolejnych rund przy jednoczesnym braku stabilizacji. Równie istotna jest tu też kwestia porażki, umiejętności radzenia sobie z nią, a także jej wpływu na całokształt działalności.

“Nie chcę tą książką nikogo zniechęcać. Raczej chcę przygotować ludzi na to, jak wyglądają niezwykle trudne realia startupów i pozwolić im racjonalnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to droga dla nich.” – Szymon Janiak

Jak twierdzi autor, dla wielu opisane realia, w zderzeniu z powszechną narracją, okażą się przerażające i nieakceptowalne. Będąc jednak w posiadaniu tej wiedzy, będą mogli świadomie zdecydować o rozwijaniu kariery korporacyjnej lub drodze przedsiębiorcy na bardziej ułożonym rynku.

Fundusze VC również mają ciemne strony

W trakcie premiery książki, która odbyła się 6 grudnia br. we wrocławskim domu studenckim Basecamp, odbyła się także dyskusja o ciemnych stronach funduszy venture capital.

“Na rynku są zarówno dobre, jak i złe fundusze. Jedne mogą tchnąć wiatr w żagle, ale są też takie, które mogą rzucić kłody pod nogi. Dlatego warto wiedzieć, z kim wchodzić w długofalowy mariaż. Jeżeli decydujemy się na współpracę z funduszem, to powinniśmy zweryfikować, co to oznacza i na co można liczyć. Dlatego warto wcześniej zweryfikować dany fundusz, aby wiedzieć, co może nas czekać.” – Szymon Janiak

Środowisko startupów zna od podszewki

Szymon Janiak to współtwórca i partner zarządzający Czysta3.vc, będącego jednym z najbardziej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej o kapitalizacji 50 mln zł. W ciągu ostatnich 5 lat zrealizował ponad 40 inwestycji w spółki z obszaru internet ventures. Z rynkiem innowacji związany jest od ponad dekady zarówno od strony startupu, spółki doradczej, jak również funduszy. W przeszłości był m.in. członkiem rad nadzorczych kilkunastu spółek technologicznych oraz członkiem rady nadzorczej spółki notowanej na GPW, zarządzającej inwestycjami oraz świadczącej usługi w zakresie corporate finance.

Od wielu lat edukuje na temat startupów, tworząc eksperckie artykuły oraz publikacje w social mediach. Był wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS czy Wyższej Szkole Bankowej.

Newsletter