Powered by ARAW

Niech nauka i biznes połączą siły! Ruszył nabór w ramach miejskiego programu Mozart

16.03.2023

lab

Od środy (15 marca) można składać wnioski na dofinasowanie projektów naukowo-biznesowych. W ramach współpracy mogą powstać innowacyjne rozwiązania, produkty albo usługi. Przeczytaj, jak układa się współpraca między naukowcami a przedsiębiorcami, co zyskują obie strony i gdzie złożyć wnioski.

lab

To 12. i ostatnia edycja programu Mozart w takim kształcie. W tym roku dofinansowanie z budżetu Wrocławia otrzyma maksymalnie 20 partnerstw naukowo-biznesowych. Przy czym miasto nie narzuca ani zakresu projektu, ani jego finalnego kształtu. Może to być rozwiązanie, produkt lub usługa.

Ramię w ramię nauka i biznes

W ramach programu Mozart partnerstwo nawiązują dwie strony: naukowiec i przedsiębiorca.

Naukowiec musi mieć co najmniej stopień doktora i być zatrudniony na uczelni lub w instytucjach należących do systemu szkolnictwa wyższego.

Z kolei podstawowym warunkiem dla przedsiębiorcy jest miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – musi to być Wrocław. Do programu mogą przystąpić zarówno wielkie firmy, jak i mikroprzedsiębiorstwa, jeśli w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia lub na zasadzie B2B zatrudniają co najmniej dwóch pracowników.

Takie połączenie daje szansę na rozwój obu stronom.

Kto zaraża pomysłem?

Nie ma reguły. Z inicjatywą współpracy może wyjść i przedsiębiorca, i naukowiec. Na pomysł stworzenia płynu przeciw wirusom atakującym koty – projekt ten realizowany jest w edycji 2023/2024 Mozarta – wpadła dr Agnieszka Bronowicka-Szydełko z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Współpracę zaproponowała Danielowi Strubowi, członkowi zarządu Liquid Technologies.

“Głównym obszarem naszej działalności jest produkcja środków czystości do klimatyzacji. Środek dezynfekujący przeciw kocim wirusom to niewątpliwie nisza, ale wpisuje się w nasz profil.”
– mówi Daniel Strub.

W ramach projektu Mozart Agnieszce Bronowickiej-Szydełko i Danielowi Strubowi udało się:

  • dopracować skład substancji czynnych, które zadziałają na wybrane patogeny, i detergentów, tak aby środek był bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt;
  • ustalić potencjalne proporcje składników;
  • dobrać metody sprawdzenia skuteczności środka i spełniania norm weterynaryjnych;
  • nawiązać współpracę z certyfikowanymi laboratoriami, które przeprowadzą analizy akredytacyjne.

Obecnie produkt jest na etapie zdobywania zezwoleń i certyfikatów.

W tym projekcie było dla mnie ważne to, że tworzę produkt, którym rozwiązuję konkretny problem. Pandemia COVID-19 uświadomiła nam wszystkim, że wirusy są zdolne do tak zwanych przeskoków gatunkowych. Ważna jest więc prewencja. Niwelowanie wirusów nie tylko zmniejsza zachorowalność, ale też przeciwdziała mutacjom wirusa, chroniąc tym samym inne gatunki zwierząt, a nawet ludzi.
- mówi dr Agnieszka Bronowicka-Szydełko z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Green background
Green background

W zamyśle powstaną dwa preparaty, jeden do codziennej higienizacji prowadzonej w domu, drugi do dezynfekcji miejsc, w którym mogły przebywać zarażone koty: lecznic, domów tymczasowych, schronisk.

Wszystkim zależy na tym samym

Szczegółowe zasady współpracy, oczywiście w ramach wytycznych programu, strony ustalają samodzielnie. Z założenia zaangażowanie naukowca powinno być takie, aby mógł łączyć zadania projektowe z pracą na uczelni. Jednak to nie czas pracy stanowi zarzewie konfliktu, a podejście do badań.

“W nauce istotne są zarówno wyniki pozytywne, jak i negatywne prac. W biznesie jest inaczej. Wartością jest tylko sukces.” – Daniel Strub, członkowi zarządu Liquid Technologies

Jeśli różnica ta nie zostanie wcześniej wyjaśniona, mogą powstawać nieporozumienia.

Na styku biznesu i nauki problemem jest też czas. Wiadomo: w biznesie liczy się każda chwila, a nauka – zwłaszcza wyciąganie wniosków z uzyskanych wyników – wymaga czasu.

“Trzeba umieć postawić się na miejscu drugiej strony i wypracować wspólne priorytety. Ramy czasowe programu Mozart wystarczą na wykonanie drobnego projektu badawczego. Do tego trzeba przewidzieć czas na docieranie się i zaplanowanie prac.” – Daniel Strub, członkowi zarządu Liquid Technologies

Biznes, na którym każdy zyska

Założeniem programu Mozart jest stworzenie przestrzeni do współpracy biznesu i środowiska akademickiego. I jak się okazuje, w przypadku partnerstw uczestniczących w programie praca nad praktycznymi rozwiązaniami przynosi satysfakcję obu stronom.

“Współpraca z naukowcem daje wyjątkową możliwość realizacji oryginalnego pomysłu na rozwój firmy. Jednak dla mnie większą zaletą jest prestiż i wiarygodność, które firma zyskuje na partnerstwie ze środowiskiem akademickim.” – mówi Daniel Strub

Dla dr Agnieszki Bronowickiej-Szydełko ważniejsze jest doświadczenie:

“Współpraca z przedsiębiorcą poszerza horyzonty. Wcześniej nie wiedziałam, jak skomplikowane i czasochłonne są procedury zatwierdzania nowego produktu, zanim trafi na rynek.” – Agnieszka Bronowicka-Szydełko z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Jak dołączyć do Mozarta?

  • Znajdź partnera, który spełnia warunki programu.
  • Wspólnie ustalcie założenia projektu.
  • W okresie od 15 marca do 31 maja za pomocą aplikacji złóżcie wniosek o przyznanie dofinansowania.

Wszelkie informacje, regulamin i formularze dostępne są na stronie internetowej Akademickiego Wrocławia (zakładka Wrocławskie Centrum Akademickie – Miejski Program Wsparcia Mozart).

fundusze europejskie - logotyp
unia europejska - logotyp