Poland Prize powered by Concordia Design Accelerator, to projekt współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a prowadzony przez zespół Concordia Design Wrocław z Wyspy Słodowej.
Poland Prize powered by Concordia Design Accelerator. Zobacz, co zrobili
Jego celem było przyciągnięcie do naszego kraju międzynarodowych innowatorów, ułatwienie im rozpoczęcia działalności i nawiązania pierwszych relacji biznesowych. Zagraniczny startup, po osiedleniu się w Polsce, pracował w programie w ramach dwóch ścieżek. W pierwszej jego produkt testowała dojrzała firma lub instytucja publiczna.
W drugiej, do pozyskania kapitału pomagał mu się przygotować polski fundusz Venture Capital.
“Program zakończył się dużym sukcesem. Otrzymaliśmy ponad 330 aplikacji z całego świata, a 31 spółek zarejestrowało się w Polsce. Dzięki swojej pracy otrzymały od nas w sumie 9 mln zł grantów na rozwój. Program udowodnił, że nasz zespół pracuje ze startupami na międzynarodowym poziomie, a Wrocław oraz firmy i fundusze, które tutaj działają, są magnesem dla innowatorów z innych krajów”
– Ewa Kaucz, dyrektor zarządzająca Concordia Design Wrocław i szefowa Concordia Design Accelerator
Concordia Design Accelerator. Korzyści dla startupów
Concordia Design Accelerator przyniósł startupom wymierne korzyści biznesowe. Dzięki współpracy w programie fundusz CofounderZone, wraz z grupą aniołów biznesu, zainwestował w Milluu – rumuńską platformę wynajmu mieszkań. Startup od inwestorów otrzymał w sumie 1 mln euro.
Smart City i Concordia Design Accelerator. Skorzystali mieszkańcy Wrocławia
Na działalności Concordia Design Accelerator skorzystali także mieszkańcy Wrocławia. Miasto testowało aplikację do monitorowania ruchu stworzoną przez grecki Deeptraffic. Aplikacja radziła optymalną trasę przejazdu lub wskazywała incydenty na drodze.
Dziennie wysyłała nawet 1000 informacji do wszystkich użytkowników, w tym 60 na godzinę podczas szczytu.
“Opierając swoje działania na idei Smart City, od lat zajmujemy czołowe miejsce wśród miast, które stwarzają dla przedsiębiorców, startupów, czy naukowców przestrzeń do testowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań, przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców Wrocławia. Świadczy o tym chociażby nasz udział w projekcie realizowanym we współpracy z Concordia Design i Deepptraffic.”
– Robert Bednarski, dyrektor ds. Smart City w Wydziale Promocji Miasta i Turystyk UMW
Produkt zagranicznego startupu przetestowano także w jednej z największych atrakcji turystycznych miasta – wrocławskim zoo.
Na terenie ogrodu postawiono dwa urządzenia Selfie Sculpture wyprodukowane przez chorwacką spółkę Look@. Specjalne rzeźby wykonywały darmowe zdjęcia, które goście Zoo Wrocław otrzymywali na swój adres mailowy. Tłem dla fotografii z pierwszego urządzenia był wybieg z żubrami, a dla drugiego wybieg z nosorożcami indyjskim.
Z obydwu Selfie Sculpture zrobiono blisko 29,5 tysiące zdjęć, na których było łącznie ponad 84 tysiące osób!
“Cieszymy się, że nasz projekt zyskał wymiar nie tylko biznesowy, ale także społeczny. Mamy nadzieję realizować w przyszłości podobne przedsięwzięcia.” – dodaje Ewa Kaucz
Partnerzy Biznesowi Concordia Design Accelerator
Balluff, Cloudflight Poland (dawniej Divante) Cofounder Zone, CSHARK, Dolnośląska Zielona Dolina, FundingBox VC, Galeria Wnętrz Domar, Grupa Komunikacja Plus, Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław, Miasto Wrocław, MMB Drives, Movens VC, MPWiK Wrocław, QuantUp, RST Software Masters, Satus VC, Shape VC, Synevo, TestArmy Group, Unfold VC, WKK Wrocław, ZOO Wrocław.