Jak wynika z raportu „Polskie Startupy 2023” przygotowanego przez Startup Poland, mapa polskich młodych firm technologicznych w ostatnich latach pozostaje prawie niezmienna. To region dolnośląski jest niezaprzeczalnym liderem. Właśnie tutaj zarejestrowanych jest aż 28 proc. wszystkich polskich startupów. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Mazowsze (19 proc.), a trzecie Małopolska (12 proc.).
Polskie Startupy 2023. Moc tkwi w sile gospodarczej
Według autorów raportu siła Dolnego Śląska, który każdego roku jest w czołówce rankingów pod kątem liczby zarówno powstających, jak i funkcjonujących na miejscu startupów, tkwi w jego sile gospodarczej. Do tego prężne są tu środowiska akademickie i naukowe, a także istnieje lepsza niż w wielu pozostałych rejonach kraju infrastruktura. Te czynniki są filarami rozwoju przedsiębiorczości jako takiej.
Do tego dochodzi korzystne położenie geograficzne – w tym przede wszystkim bliskość granicy z Niemcami. Wiele dolnośląskich firm ma także możliwość włączenia się do łańcucha podwykonawców dla niemieckiego przemysłu, a to z kolei stymuluje dalszy rozwój i poniekąd może być impulsem do tworzenia innowacji i rozwoju technologii przez lokalne startupy – czytamy w raporcie.
Lepszy wynik niż rok temu. Polskie Startupy 2023
Jak twierdzi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, tutejszy ekosystem startupowy kolejny rok z rzędu udowadnia swoją siłę, wartość, kreatywność i zaangażowanie.
“Na ten sukces pracuje wiele podmiotów, co sprawia, że mamy we Wrocławiu społeczność bardzo mocno skupioną wokół innowacji i technologii. Spółki, które u nas powstają nie boją się wyzwań i w wielu przypadkach są liderami na skalę światową. Co ważne, w tegorocznym raporcie uzyskaliśmy jeszcze lepszy wynik niż w roku 2022. Pokazuje to, jak dobrze ma się u nas biznes. Bo siłą Wrocławia są przede wszystkim mieszkańcy. Wielka duma!”
– mówi Jacek Sutryk
Polskie Startupy 2023. Dobrze wykorzystany potencjał
Jak twierdzi Paulina Muszyńska, kierowniczka Startup Wrocław, pozycja lidera wśród regionów, osiągnięta już po raz drugi z rzędu jest wielką dumą i motywacją
“To nie przypadek, ale dobrze wykorzystany potencjał kreatywny, lokalizacyjny i przede wszystkim wspaniale współpracujący ekosystem.”
– dodaje Paulina Muszyńska
Z kolei Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, uważa, że to właśnie startupy są głównym motorem innowacyjności i budowania przewag konkurencyjnych.
“Gratuluję zarówno im, jak i instytucjom, inkubatorom, uczelniom, wielu wspaniałym ludziom, którzy potrafią współtworzyć warunki do rozwoju i działania. Dziękuję też całej ekipie Startup Wrocław, która w ramach ARAW stworzyła rozpoznawalna i integrującą startupy i instytucje otoczenia biznesu platformę współpracy.”
– komentuje Magdalena Okulowska
Króluje sztuczna inteligencja
Wśród informacji płynących z raportu znalazły się też te dotyczące funkcjonowania polskich startupów m.in. rodzaju działalności, finansowania, zatrudnienia, przychodów czy barier rozwoju.
Główne wnioski płynące z raportu „Polskie Startupy 2023”:
- Dolny Śląsk po raz drugi otrzymał miano „polskiej Doliny Krzemowej” – jest tutaj zarejestrowanych jest aż 28 proc. wszystkich polskich startupów.
- AI jest najczęściej wskazywanym przez polskie startupy słowem kluczowym, najlepiej oddającym charakter ich głównego produktu lub usługi.
- 34 proc. startupów zatrudnia od 4 do 10 osób. Większość ich pracowników to mężczyźni.
- Sytuacja przychodowa startupów jest w tej chwili lepsza niż przed rokiem – ponad połowa (51 proc.) z nich generuje zdecydowanie większe przychody niż w ubiegłym roku, a u 26 proc. są one nieco lepsze niż przed rokiem. Dla 8 proc. sytuacja przychodowa jest taka sama jak w 2022 roku.
- Wśród zewnętrznych źródeł finansowania startupów najczęściej wskazywane są krajowe fundusze VC, z których wsparcia skorzystało 25 proc. badanych, następnie anioły biznesu – 24 proc.
- Kluczową barierą dla rozwoju startupów są koszty zatrudnienia pracownika – na taką odpowiedź wskazuje najwięcej, bo aż 54 proc. badanych. Drugą najczęściej wymienianą barierą, sygnalizowaną przez niemal co drugi startup (49 proc.), jest problem z pozyskaniem finansowania w kolejnych fazach rozwoju oraz zbyt duża biurokracja przy prowadzeniu działalności operacyjnej (37 proc.).
Zbadano blisko 5 tys. startupów. Polskie Startupy 2023
Raport „Polskie Startupy” został opracowany po raz dziewiąty. Na jego potrzeby przeprowadzono ankietę online za pomocą narzędzia SurveyLab. Raport z jej wynikami był tworzony automatycznie, w czasie rzeczywistym. Badanie przeprowadzone zostało w okresie 4 lipca – 4 września 2023 roku. Uwzięło w nim udział 4841 opiniodawców. Wśród nich zdecydowaną większość stanowili founderzy startupów, przy niewielkim udziale osób zatrudnionych w startupach, niebędących founderami.