Powered by ARAW

Poznaj przełomowe startupy medyczne w Polsce – kolejna edycja Raportu „Top Disruptors in Healthcare”!
Mocna reprezentacja wrocławskich startupów!

22.06.2022

Top Disruptors in Healthcare

Ponad 300 zidentyfikowanych startupów, prawie 3 miesiące prac, ponad 60 patronatów, a przede wszystkim niezliczona ilość unikatowych informacji przedstawionych w jedynym w Polsce przeglądzie polskich startupów medycznych. Dzięki Raportowi „Top Disruptors in Healthcare” nie będzie potrzeba jasnowidza, aby przewidzieć jak będzie wyglądała branża Life Sciences & Healthcare w Polsce.

Top Disruptors in Healthcare

O Raporcie „Top Disruptors in Healthcare”

Minęły trzy lata, odkąd po raz pierwszy ukazano potencjał polskich strupów medycznych, ich aktualne potrzeby, a także wyzwania, z jakimi się mierzą. Upływ czasu pokazał, że stworzenie tym prężnie działającym podmiotom możliwości zaprezentowania ich potencjału należy dziś uznać za jedną z najistotniejszych i największych potrzeb na rynku medtech, szczególnie, że Raport „Top Disruptors in Healthcare” jest pierwszym i jedynym w Polsce przeglądem polskich startupów medycznych.  Powstał w celu ułatwienia nawiązania współpracy pomiędzy startupami a inwestorami oraz innymi klientami końcowymi, jak placówki medyczne, partnerzy oraz pacjenci.

Każde z rozwiązań oferowanych przez startupy, które wzięły udział w Raporcie, jest niezwykle innowacyjne. Wiele z nich może wpłynąć na przyszłość sektora ochrony zdrowia, bądź też robi to już teraz. Placówki medyczne również dostrzegają korzyści płynące ze stosowania innowacji w zdrowiu, co widać z badań statystycznych, zgodnie z którymi znaczna większość startupów tworzy swoje rozwiązania we współpracy z nimi. Wynika to także z naszego Przeglądu „AI to nie Sci-Fi”, stanowiącego przykłady wdrożonych już rozwiązań opartych o AI w placówkach medycznych. Znalazły się w nim również startupy z Raportu – wskazuje Karolina Kornowska, autorka Raportu oraz Project Manager Polskiej Federacji Szpitali i Koalicji AI w zdrowiu. – Rynek startupów dynamicznie się rozwija i zmienia, ale cieszy nas, że w Raporcie pojawiła się ponad połowa startupów, które brały udział w obydwu edycjach bądź w jednej z poprzednich. Obserwowanie rozwoju tych startupów i coraz większej liczby osiąganych przez nich sukcesów, jest bardzo satysfakcjonujące – dodaje.

Pierwsza edycja Raportu „Top Distruptors in Healthcare” okazała się ogromnym sukcesem. W powstanie publikacji zaangażowały się wówczas 74 startupy medyczne. W drugiej edycji publikacji ich liczba wzrosła do 115. Na łamach tegorocznej, trzeciej już edycji Raportu „Top Distruptors in Healthcare” swój profil i osiągnięcia prezentują 144 startupy oraz 14 startupów zagranicznych, z rejonu Europy Środkowo – Wschodniej.

 Raport „Top Disruptors in Healthcare” jest trzecim już, kompleksowym i obszernym opracowaniem tematu po pierwszym, cieszącym się wielkim zainteresowaniem wydaniu Raportu przygotowanym w 2019 oraz drugim w 2021 roku. W tym wydaniu Raportu znajduje się opis 144 arcyciekawych młodych biznesów medycznych z Polski oraz – po raz pierwszy – także 14 z obszaru CEE, które zaprezentowane są w celu informacyjnym, inwestycyjnym, networkingowym, marketingowym, popularyzacyjnym, edukacyjnym itd., zmierzając do promocji i wspierania polskich startupów sektora ochrony zdrowia na forum krajowym i międzynarodowym – zauważa prof. Jarosław J. Fedorowski, Prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Część pytań i odpowiedzi udzielonych przez startupy widoczna jest tylko w rozszerzonej wersji Raportu, m.in. sekcja aktualnych potrzeb, dane kontaktowe, życiorysy założycieli, informacje wrażliwe, jak wygląda potencjalna konkurencja, a także dokładne dane finansowe. Wersja rozszerzona Raportu będzie odpłatnie udostępniona zainteresowanym osobom i organizacjom.

Polskie startupy medyczne w służbie ochrony zdrowia

Zestaw pytań do formularza został opracowany w taki sposób, aby mógł zgromadzić najbardziej istotne informacje o firmach biorących udział w Raporcie. Twórcy Raportu zidentyfikowali i podjęli próbę kontaktu z ponad 300 startupami medycznymi, z których 144 znalazło się w Raporcie. Swoje rozwiązania zaprezentowały startupy na wszystkich etapach rozwoju, poczynając od Proof of Concept, a kończąc na etapie Growth.

Transformacja ma miejsce w praktyce tylko wtedy, gdy firmy mogą dobrze prosperować, znaleźć docelowych konsumentów i otrzymać wystarczające wsparcie finansowe i zawodowe od krajów i rządów. Dlatego cieszę się, że ukazuje się raport o starupach w ochronie zdrowia zatytułowany „Top Disruptors in Healthcare 2022” – wskazuje w Raporcie dr Bertalan Mesko, Dyrektor The Medical Futurist Institute.

Startupy medyczne wyrastają na wizytówkę polskiej gospodarki i integralną część naszego systemu ochrony zdrowia. Dlatego już po raz trzeci PZU Zdrowie ma zaszczyt objąć patronatem Raport „Top Disruptors in Healthcare”. Rozwój tej publikacji pokazuje, jak z roku na rok rynek medtech powiększa się o kolejne podmioty i udane wdrożenia. Z perspektywy operatora medycznego szczególnie interesujące są te rozwiązania, które mogą usprawnić pracę personelu medycznego i zwiększyć dostępność opieki, a także wspierać pozytywne doświadczenia pacjentów – zauważa Agnieszka Karbowiak, Członek Zarządu PZU Zdrowie.

Statystyki z Raportu

Tym co wyróżnia tegoroczną edycję są również pogłębione statystyki badań, uwzględniające m.in. informacje dotyczące oferowanego rozwiązania, dane na temat firmy oraz zespołu, aktualne potrzeby startupów, bariery ich rozwoju oraz planowaną ekspansję zagraniczną.

Wyniki raportu potwierdzają nasze doświadczenia z zeszłorocznej edycji programu Google for Startups Accelerator: Europe, który był dedykowany startupom z sektorów healthtech i wellbeing. Podczas tego programu wspieraliśmy startupy w rozwoju produktu, sztucznej inteligencji, modelu biznesowego, analizowania rynków zagranicznych i ekspansji międzynarodowej. Z przyjemnością obserwujemy alumnów naszych programów takich jak Biotts, MedApp czy Infermedica, które z sukcesem wchodzą na inne rynki – mówi Magdalena Przelaskowska, Senior Startup Partner Manager w Europie Centralnej, Google for Startups.

Badania wskazują, iż docelowym użytkownikiem oferowanego produktu / usługi w znacznej mierze jest lekarz bądź inna osoba wykonująca zawód medyczny (91 startupów, 63% badanych), a także podmiot leczniczy (87 startupów, 60%) i pacjent (85 startupów, 59%), co może wynikać z faktu, że najwięcej respondentów dąży do nawiązania współpracy właśnie z placówkami medycznymi – startupy wskazywały, że instytucjami, z którymi chciałby najbardziej nawiązać współpracę, są placówki medyczne. Priorytetem w zakresie współpracy wskazało je aż 67,5 % respondentów (97 startupów). Dopiero na drugim miejscu pojawili się inwestorzy (85 startupów, 59% badanych).

Trzeba również zaznaczyć, że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami medycznymi opartymi na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Prawie połowa badanych wskazała, że rozwija swoje rozwiązanie w tym sektorze. Jest to dynamicznie postępujący rozwój, co widać na przykładzie zamieszczonych w Raporcie danych z trzech ostatnich lat. Choć w zeszłym roku najczęściej wybieraną odpowiedzią była telemedycyna (55%), to już w tym roku ustąpiła ona miejsca rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję, na co mogło mieć wpływ rozluźnienie obostrzeń pandemicznych, a także rosnąca rola AI w zdrowiu. Znacząco rozwinął się także sektor samodzielnej aplikacji IT. W 2020 r. wskazywało go tylko 12 startupów, ale już rok później nastąpił ponad dwukrotny przyrost (28 startupów, 24%), zaś w tegorocznej edycji liczba ta wzrosła aż do 53 startupów (37%).

Cieszy nas, że polskie startupy coraz częściej dostrzegają potencjał sektora AI/uczenia maszynowego. To jest z pewnością przyszłość medycyny, która pozwoli jeszcze większej liczbie chorych cieszyć się dobrej jakości życiem przez wiele lat. To rozwiązania, które uchronią przed lub opóźnią chorobę u wielu osób, np. umoż- liwiając wykrycie pierwszych symptomów wiele lat wcześniej, niż ma to miejsce obecnie. Innymi ważnymi narzędziami są te, które usprawniają organizację systemu ochrony zdrowia – np. e-recepta – wskazują Hans Sijbesma, Wiceprezydent regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje bałtyckie w AstraZeneca oraz Wiktor Janicki, Prezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Natomiast mówiąc o ekspansji zagranicznej, należy wskazać, iż ponad połowa badanych (52% startupów) nie jest jeszcze obecna na rynkach zagranicznych, ale ma plany internacjonalizacji swojego produktu. Pozytywnym zjawiskiem jest także fakt, iż 22% startupów posiada przychody z rynku zagranicznego.

Zapraszamy do zapoznania się z całością danych statystycznych, opisanych w Raporcie „Top Disruptors in Healthcare”, który dostępny jest na stronie Polskiej Federacji Szpitali oraz pod linkiem: https://aiwzdrowiu.pl/wp-content/uploads/2022/06/Raport-Top-Disruptors-in-Healthcare.pdf

Wrocławskie startupy w zestawieniu:

  1. BioCam
  2. BIOTTS
  3. Cancer Center
  4. Feyenally
  5. Genomtec
  6. GlucoActive
  7. Hashiona
  8. iCast Medical
  9. Infermedica
  10. LifeFlow
  11. medi.com
  12. MX Labs

Wśród światowych liderów w dziedzinie innowacji

Twórcami tegorocznej edycji Raportu są Polska Federacja Szpitali, działający przy niej zespół Młodych Menedżerów Medycyny, Koalicja AI w zdrowiu oraz zespół ekspertów wZdrowiu. Partnerami Głównymi Raportu są AstraZeneca, PZU Zdrowie, Google for Startups oraz OVHcloud. Parterami Wspierającymi są Kancelaria DZP oraz EIT Health.

Osoby zainteresowane nabyciem rozszerzonej wersji Raportu zapraszamy do kontaktu z Karoliną Kornowską: karolina.kornowska@wzdrowiu.com

Newsletter