Powered by ARAW

Premiera raportu “Gamedev w Aglomeracji Wrocławskiej 2022”

06.10.2022

Branża gamedev w aglomeracji wrocławskiej rozwija się w niesamowitym tempie. Lokalni twórcy gier komputerowych są rozpoznawani już nie tylko na rynku krajowym, ale także międzynarodowym. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Startup Wroclaw postanowiły przyjrzeć się tej rosnącej w siłę branży.

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” to nie tylko szczegółowa analiza rynku, który na całym świecie jest wart 180 miliardów dolarów, ale także furtka dla inwestorów, twórców i miłośników branży gamingowej do przyszłej współpracy z lokalnymi firmami.

O raporcie

Raport “Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” ma na celu kompleksową diagnozę oraz opis działań lokalnych firm z branży gamingowej. Nasi badacze zapytali przedstawicieli 25 firm działających na rynku. Ich odpowiedzi pozwoliły zmapować gamingowe środowisko aglomeracji wrocławskiej i przeanalizować jego kondycję oraz perspektywy rozwoju, w tym najnowsze tytuły oraz plany na przyszłość.

“Branża gamingowa w aglomeracji wrocławskiej jest niezwykle silna i perspektywiczna, co wyraźnie przekłada się na widoczność rodzimych marek na scenie globalnej. Działania Centrum Wspierania Biznesu ARAW mocno koncentrują się na nowoczesnych technologiach oraz digitalizacji i są ściśle powiązane z trendami, które obserwujemy w ciągle ewoluujących sektorach przyszłości, takich jak gamedev. Wrocławscy twórcy gier mogą pochwalić się wieloma tytułami, które zyskały miano światowych hitów. W raporcie przyglądamy się kondycji branży gamingowej i opisujemy plany rozwoju lokalnych spółek.”
– mówi Mateusz Jarzombek, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu ARAW.

Rynek gamingowy w Polsce jest obecnie wart 4,97 miliarda złotych i wciąż się rozwija. Przewiduje się, że w roku 2024 osiągnie pułap rzędu 6 miliardów złotych. Nasi programiści uznawani są za jednych z najlepszych na świecie – w rankingu HackerRank zajmują trzecie miejsce po Chinach i Rosji. Przez lata polskie firmy wyrobiły sobie renomę takimi tytułami jak Wiedźmin, produkcji CD Projekt Red, czy Dying Light wrocławskiego Techlandu. Wrocław już dziś wyróżnia się na tle innych miast w Polsce i jest jednym z najważniejszych centrów rozwoju branży gamedev w kraju. Swoją siedzibę ma tu kilkadziesiąt studiów o różnej wielkości i modelu działania, od mikroprzedsiębiorstw do giełdowych spółek zatrudniających setki osób i produkujących gry rozpoznawalne na całym świecie. Dynamicznie rozwijają się tu też wschodzące obszary tego rynku, takie jak np. AR/VR.

Twórcy gier chwalą Wrocław przede wszystkim za relatywnie dobry dostęp do wykwalifikowanych pracowników. W rozmowach często wspominane są aspekty takie jak rozwinięta kultura networkingu, wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń. Powstaje dużo lokalnych inicjatyw, organizowane są spotkania branżowe i warsztaty. Nic dziwnego, Wrocław od zawsze był uważany za miasto tolerancji i otwartości, co najwyraźniej przekłada się też na biznes. Miasto jest postrzegane jako atrakcyjne miejsce do życia, m.in. dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze (powierzchnia biurowa, dobry dojazd, połączenia lotnicze itp.), szerokiej ofercie edukacyjnej oraz wizerunkowi miasta, które jest innowacyjne i wspiera rozwój całej branży IT. 

Przyszłości wrocławskiej branży gamedev

Stolica Dolnego Śląska jest również widziana jako przestrzeń do dalszego rozwoju. Aby sprostać wymaganiom rynku potrzebni są więc specjaliści. Coventry University Wrocław, z którym współpracowano przy raporcie, planuje odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku.

“Rynek gamingowy w Polsce jest niezwykle dynamiczny, a w Coventry University Wrocław nieustannie aktualizujemy naszą ofertę edukacyjną, by sprostać wymogom nieustannie zmieniającego się biznesu. Nasza kadra składa się przede z praktyków, którzy mają doświadczenie w branży. Kooperacja przy raporcie z tym niesamowitym środowiskiem pasjonatów, utwierdziła nas w przekonaniu, że jesteśmy w stanie pomóc w rozwoju gamingu w Polsce przez edukację na Coventry University Wrocław.” 
– wyjaśnia dr Jacek Lewandowski, dyrektor Kampusu Coventry University Wrocław.

Dodatkowo twórcy gier podkreślają, że we Wrocławiu brakuje wydarzenia branżowego o skali międzynarodowej, które byłoby świetną okazją do networkingu, zaprezentowania dorobku firm, jak i promocji miasta. Ponadto, Wrocław jest idealnym miejscem do organizowania mniejszych eventów dedykowanych branży gamedev, takich jak np. maratony tworzenia gier (gamejams). Tego typu imprezy miały tu miejsce w przeszłości i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród twórców oraz użytkowników gier. Przy wsparciu dużych firm z branży mogłyby stać się one wyróżnikiem Wrocławia na tle innych miast. 

“Wrocław ma bogate tradycje organizowania gamejams rozpoznawalnych w skali całego kraju. Przed wybuchem pandemii były one bardzo popularne i ściągały uczestników z całej Polski, a nawet z zagranicy. Warto byłoby wesprzeć organizację tego typu wydarzeń, gdyż są one świetną wizytówką Wrocławia. Można tu oprzeć się na doświadczeniach krajów takich jak Szwecja i Finlandia, gdzie cyklicznie odbywają się tego typu eventy o znacznie większej skali. Na pewno warto też ściągnąć na tego typu imprezę gwiazdy z branży, które przyciągną jeszcze większe zainteresowanie. Odpowiednio wsparte i wypromowane game jams mogą stać się wizytówką Wrocławia i przyciągnąć do miasta kolejnych twórców gier.”
– mówi Piotr Mistygacz, Lead Technical Level Designer at Techland.

Podsumowując, rynek gamedev we Wrocławiu dynamicznie się rozwija i ma perspektywy na kolejne osiągnięcia. Przy odpowiednim wsparciu oraz współpracy przedstawicieli branży i władz lokalnych, ma on również potencjał, by stać się jedną z wizytówek miasta o zasięgu międzynarodowym. 

Statystyki:

  • 10% HQ studiów gamedevowych w Polsce zlokalizowane jest na Dolnym Śląsku
  • Wrocław to 3 ośrodek pod względem liczby studiów gamedev w Polsce
  • 76% studiów gamedevowych to firmy nie większe niż 50 osób
  • 27% gier tworzonych we Wrocławiu to gry na PC
  • 23% studiów to spółki notowane na giełdzie
  • ponad 1500 pracowników w branży 

Raport powstał na zlecenie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej dzięki wsparciu kancelarii dotlaw oraz Coventry University Wrocław.

Publikacja dostępna jest tutaj.

Newsletter