Powered by ARAW

Scanway i German Orbital Systems. Polsko-niemiecka misja satelitarna trafi na orbitę już w 2022 r.

10.12.2021

Konferencja Scanway

Wrocławska firma Scanway i berliński German Orbital Systems przygotowują wspólną misję kosmiczną STAR VIBE. Ich satelita zostanie wyniesiony na orbitę z Florydy w połowie 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Właśnie ujawniono szczegóły przedsięwzięcia. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Konferencja Scanway

We Wrocławskim Parku Technologicznym, gdzie pracuje spółka Scanway, poinformowano o polsko-niemieckiej misji satelitarnej STAR VIBE i przedstawiono szczegóły kooperacji Scanway z German Orbital Systems z Berlina.

Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway podkreśla, że ich celem jest przetestowanie działania w warunkach kosmicznych wysokorozdzielczego teleskopu optycznego STAR (Small Telescope for Advanced Reconnaissance) oraz systemu do autodiagnostyki satelitów VIBE (Vision Inspection Boom Experiment), które stworzyła firma Scanway.

– W sektorze kosmicznym wiele można osiągnąć przez współpracę. Projekt pierwszego polsko-niemieckiego satelity jest dla mnie szczególnie ważnym osiągnięciem, ponieważ daje pole do transgranicznego rozwoju interesujących dla obu stron technologii. Nie ma większego motoru do rozwoju niż praca z doświadczonym partnerem, a German Orbital Systems z pewnością do takich należy. Liczę na wyniki przyszłorocznej misji na pokładzie rakiety SpaceX, z którymi będziemy mogli się podzielić z całym polskim i niemieckim sektorem kosmicznym – Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Karolina Bartosik, dyrektor pionu obsługi klienta i projektów badawczych WPT podkreśla, że dla Wrocławskiego Parku Technologicznego misja Scanway jest wyjątkowa, bo spółka zaczynała z nimi współpracę jeszcze na etapie działalności studenckiej.

– Scanway jest przykładem, że pracują u nas osoby pełne pomysłów, a WPT tworzy ekosystem ludzi związanych z technologią. Trzymamy kciuki, i tak jak miasto, deklarujemy wsparcie w rozwoju – dodaje Karolina Bartosik.

Oskar Karczewski z Polskiej Agencji Kosmicznej pogratulował firmie Scanway i zaznaczył, że nowe technologie, które rozwijają będą miały wpływ na innowacyjny rozwój Wrocławia i Dolnego Śląska.

Misja satelitarna STAR VIBE

Scanway informuje, że przygotowania do misji rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Satelita zostanie wyniesiona na orbitę na przełomie czerwca i lipca 2022 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, która wystartuje z Florydy. Ładunek optyczny Scanway, zawierający wysokorozdzielczy teleskop oraz system do autoinspekcji i autodiagnostyki satelity w czasie lotu, zostanie umieszczony na satelicie Cubesat 6U, przygotowanym przez niemiecką firmę German Orbital Systems (GOS), z którą Scanway współpracował już przy tworzeniu satelity ScanSAT.

Misja pozwoli na sprawdzenie, jak warunki kosmiczne: promieniowanie UV, próżnia, wymagające cykle temperaturowe i mikrograwitacja wpływają na: elektronikę pozwalającą na akwizycję danych z sensorów optycznych, ich przetwarzanie i zapis, konstrukcje mechaniczne układów optycznych oraz projekty układów optycznych, mających na celu obserwację Ziemi z orbity, inspekcję zmian i potencjalnych awarii w satelitach. Misja zweryfikuje też, czy tego typu czynniki wpływają na jakość pozyskiwanych obrazów w trakcie pracy na orbicie.

W ramach misji zostaną przetestowane dwa instrumenty optyczne, które dostarczą zdjęcia Ziemi i obrazy autodiagnostyczne satelity na orbicie. Te kluczowe założenia misji pozwolą na sprawdzenie najważniejszych, zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Scanway komponentów ładunku naukowego satelity. Misja będzie również okazją do zweryfikowania postępów w rozwoju krajowych elementów związanych z technologią bezpiecznego pozyskiwania danych satelitarnych – dodaje Jędrzej Kowalewski

Green background
Green background

Misje balonowe Scanway

W trakcie inauguracji polsko-niemieckiego przedsięwzięcia przeprowadzono trzeci w tym roku start balonu stratosferycznego Scanway Space. Tak jak poprzednie starty, także i ten miał na celu sprawdzenie, w warunkach zbliżonych do kosmicznych, zachowania podzespołów optycznych, mechanicznych oraz elektronicznych.

Znalazły się wśród nich elementy misji, które w docelowo, w czerwcu 2022 r. zostaną umieszczone na ziemskiej orbicie. Balon wzbił się na wysokość 35 km, po czym pękł a 1,5 kg ładunek ze sprzętem, na spadochronie, wylądował w okolicach Konina. W najbliższych dniach zespół Scanway będzie analizować dane zebrane w trakcie lotu. Tutaj można zobaczyć trasę balonu Scanway Space. 

Scanway Wrocław: optyka do zastosowań przemysłowych i kosmicznych

Warto też przypomnieć, że działająca we Wrocławiu firma Scanway Space, ma w duże doświadczenie w projektach związanych z kosmosem.

Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie teleskopu do satelity EagleEye, który jest największym w pełni zaprojektowany i skonstruowanym w Polsce teleskopem obserwacyjnym oraz teleskopów dla polskiej konstelacji satelitarnej PIAST.

Scanway jest też liderem konsorcjum, które dla Polskiej Agencji Kosmicznej przygotuje studium pt. „Opracowanie koncepcji nowatorskiego projektu w obszarze: optyczne obserwacje Ziemi wraz z oceną jej wykonalności”.

Scanway z Wrocławia specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanej optyki do zastosowań przemysłowych i kosmicznych. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”

Newsletter