Powered by ARAW

Startup Launchpad: Wrocławski program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców

25.07.2023

Startup Launchpad

Sześć młodych technologicznych firm połączyło się w pary z doświadczonymi przedsiębiorcami w celu wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z prowadzeniem efektywnego biznesu. Wszystko to w ramach programu Startup Launchpad, który właśnie wystartował we Wrocławiu i potrwa do połowy października 2023 r.

Startup Launchpad

Startup Launchpad to program mentoringowy, którego celem jest rozwój lokalnej sceny startupowej. Przez trzy miesiące młodzi przedsiębiorcy będą korzystać z pomocy mentora, jednego z twórców wrocławskiego startupu, który pomoże im rozwinąć ich projekt biznesowy.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział startupy na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy jeszcze brakuje im finansowania, nie mają przychodów, ale już mają pomysł na biznes. Muszą też znać swoją grupę docelową, a w ich biznes zaangażowane muszą być minimum dwie osoby.

Z kolei mentorami w programie są startupy, które pozyskały już finansowanie od inwestorów (m.in. runda Pre-Seed, runda Seed), posiadają już pierwszych klientów oraz zespół zaangażowany w rozwój firmy.

Sześć firm skorzysta z mentoringu doświadczonych kolegów

Pod koniec czerwca w ramach programu Startup Launchpad w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości inQube zaprezentowało się dziewięć projektów, z których jury wyłoniło sześć do uczestnictwa w mentoringu. Przez najbliższe trzy miesiące będą pracować w parach mentoringowych, a 12 października zaprezentują swój postęp na konferencji Pitch MeetUP, organizowanej przez wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny oraz InQube.

Jak twierdzi Jakub Karkocha, CEO LightApply, mentor i pomysłodawca projektu, pomysł narodził się z własnych doświadczeń i trudności, które pojawiły się przy tworzeniu jego startupu.

“Zauważyliśmy brak dostępu do świeżego spojrzenia z zewnątrz oraz wskazania problemów, których założyciele mogą nie dostrzec na początku swojej kariery. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć program, w którym doświadczeni startupowcy, którzy sami są jeszcze na względnie wczesnym etapie rozwoju, podzielą się swoimi wskazówkami. Chcemy pomóc młodym założycielom, doradzając im, na co zwracać uwagę, na czym się skupić i jak unikać potencjalnych błędów podczas tworzenia swojego startupu.
– Jakub Karkocha, CEO LightApply

Szansa na realny rozwój własnych pomysłów

Właściciele startupów, zgłaszając się do programu Startup Launchpad, widzieli w nim dużą szansę na rozwój swoich pomysłów.

“Tworzymy platformę, która ma łączyć polskich rzemieślników z branży mody z klientami. Obecnie zależy nam przede wszystkim na dobrym zrozumieniu specjalistów, tak aby nasza aplikacja odpowiadała na ich realne potrzeby i problemy. Chcemy dotrzeć do jak najszerszej liczby osób i budować naszą pozycję. Nasz mentor ma duże doświadczenie w pracy z klientem i jestem pewna, że będzie mógł świetnie doradzić, jak najlepiej zrealizować nasze cele.
– Anna Stefania Grzebita, CEO Kraftly

“Współpraca z doświadczonymi osobami pozwoli nam wdrożyć odpowiednie działania, a także zwrócić uwagę na nasz produkt z innej perspektywy. Wierzymy ponadto, że w programie zdobędziemy przydatną wiedzę oraz doświadczenia z zakresu prowadzenia startupu.
Paulina Wajzer, co-founder SuperviSee.

Przedsiębiorcy poprowadzą za rękę startupowców

Jak twierdzi członek jury, Antoni Kozelski, CEO i założyciel Vstorm oraz współzałożyciel Ventures21, ta inicjatywa jest niezwykle inspirująca, ponieważ opiera się na głównym założeniu, że to właśnie przedsiębiorcy na średnim etapie rozwoju będą prowadzić za rękę osoby, które dopiero wkraczają w świat startupów:

– Dzięki temu osiągamy cenny balans między mentorami a uczestnikami programu, co stanowi fundament udanego dopasowania – mówi.

Poziom przewyższył oczekiwania

Z kolei według członka jury, Filipa Bogdziuna, menedżera inwestycyjnego Shape VC, poziom przedsięwzięcia przewyższył jego oczekiwania.

“Spodziewałem się większej liczby projektów znajdujących się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a zaskoczyła mnie ich różnorodność. Są te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i potrzebują wszechstronnego wsparcia w zakresie tworzenia startupu. Jednak jest również wiele zaawansowanych kandydatów, którzy poszukują wyspecjalizowanego wsparcia w konkretnych obszarach biznesowych i rozwiązaniu problemów specyficznych dla ich branży.
– Filip Bogdziun, Investment manager Shape VC

Newsletter