Jak twierdzi Tomasz Snażyk, prezes zarządu Fundacji Startup Poland, stolica Dolnego Śląska jest na czele listy ekosystemów startupowych, dlatego właśnie tu odbywa się pierwsze spotkanie z przedstawicielami miasta, lokalnego ekosystemu, uczelni i przedsiębiorców.
“Rozmawiamy o tym, jak polepszyć ekosystem, aby jeszcze lepiej działał i komunikował się ze sobą. Chcemy wzbudzać w ludziach taki pozytywny ferment, gdzie wymieniają się doświadczeniami, mogą nawiązać współpracę i ustalić co jeszcze dobrego można zrobić w danym mieście.”
– Tomasz Snażyk
Ekosystem budowany przez 20 lat
Z kolei Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, przekonywał, że cały wrocławski ekosystem budowany jest już od przeszło 20 lat, a szczególnie intensywnie w ostatnich latach.
“Niezwykle ważna jest nasza inicjatywa Startup Wrocław, która bardzo mocno konsoliduje środowiska startupowe, ale też pomaga im wzrastać. Łączy także inwestorów i pomysłodawców, marzących o zbudowaniu swojego startupu, który stanie się jednorożcem, czyli firmą miliardową.”
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
Warto wiedzieć, jak podtrzymać dobrą passę
Według wiceprezydenta Wrocławia miasto jest nie tylko polską Doliną Krzemową, gdzie rejestrowanych jest najwięcej startupów w kraju, ale miejscem, które docenia również ich jakość, innowacyjność, pomysłowość i zaangażowanie w sztuczną inteligencję. Tu ma nawet ambicje stać się stolicą Polski i regionu.
“Chcemy dowiedzieć się, co zrobić, żeby tę dobrą passę podtrzymać, aby rozwijać już zainicjowane pomysły, ale też promować nowe. Ważnym aspektem dzisiejszego spotkania było to, że w rozmowach brali udział głównie praktycy, tworzący wrocławski ekosystem. Wnioski są takie, że bardzo dużo udało nam się osiągnąć, ale jeszcze więcej pracy przed nami.”
– Jakub Mazur
“Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy pomóc tworzyć jeszcze lepsze warunki środowisku przedsiębiorców tworzących we Wrocławiu startupy. Na szczęście nie brakuje pomysłów jak sprawić, aby jeszcze chętniej te młode, prężne przedsiębiorstwa pojawiały się w naszym mieście. Bardzo nam na tym zależy.”
– podkreślił Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
Przedsiębiorcy najlepiej wiedzą, czego im potrzeba
W środowym spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele przedsiębiorców, którzy mogli opowiedzieć o tym, czego potrzebują do optymalnego rozwoju firm oraz jak może pomóc im miasto i działające tu organizacje zrzeszające nowoczesne firmy.
“Dzięki takim spotkaniom mogę mieć na coś wpływ, poznać zdanie wielu stron, które współpracując ze sobą osiągają efekt synergii. Jeśli się nawzajem słuchamy i gramy do jednej bramki, to mamy szansę w tej grze zespołowej osiągnąć więcej. W tym konkretnym przypadku zależy nam na rozwoju nowoczesnych firm we Wrocławiu.”
– Tomasz Chołast, zrzutka.pl
Przyda się lepsza komunikacja
Efekty wszystkich 10 spotkań organizowanych przez Fundację Startup Poland będzie można poznać pod koniec roku w przygotowywanym przez nią raporcie.
Podczas spotkania pojawiło się wiele istotnych wniosków. Na pewno trzeba lepiej komunikować się między sobą. Ważne jest to, że miasto chce słuchać przedsiębiorców. Jest też nastawione na wspieranie tych ambitnych firm, które chcą zostać jednorożcami. Cenne są też działania wyspecjalizowanej jednostki, jaką jest ARAW, która stymuluje to, co się dzieje w mieście.
Tomasz Snażyk