Powered by ARAW

Wrocław zostanie europejskim centrum kształcenia startupów? Jest to bardzo możliwe!

24.04.2024

Draper University

Stolica Dolnego Śląska ma dużą szansę stać się europejską kwaterą główną Draper University, która każdego roku szkoliłaby tu kilkuset innowatorów z całego świata. Uczelnia słynie z kształcenia startuperów, zapewniając im wciągające doświadczenie edukacyjne, pozwalające przejść od pomysłu do produktu z pomocą najlepszych inwestorów venture capital oraz doświadczonych przedsiębiorców.

Draper University

Poważnie zainteresowani Wrocławiem

W środę, 27 marca br., w Concordia Design we Wrocławiu gościli przedstawiciele Draper University, aby rozmawiać o projekcie ulokowania w stolicy Dolnego Śląska europejskiej kwatery głównej tej uczelni. Jej celem byłoby kształcenie najlepszych startuperów i innowatorów z całego świata.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Startup Wroclaw rozpoczęły prace nad tym projektem już w czerwcu ubiegłego roku. Dzięki temu przedstawiciele uczelni mogli zapoznać się już z wrocławskim ekosystemem startupowym oraz zespołem inwestorskim, a także dostępną infrastrukturą. Tym razem mieli szansę osobiście poznać przedstawicieli wrocławskiego biznesu i zaprezentować swoje możliwości.

Według Chrisa Joannou, przedstawiciela Draper University, który odpowiada za projekt ekspansji na Polskę, stolica Dolnego Śląska to wyjątkowe miasto nie tylko na mapie Polski, ale i Europy.

Zainteresowaliśmy się Wrocławiem, ponieważ posiada spektakularne sukcesy, jeśli chodzi o rozwój startupów. Wyjątkowo wspiera innowacyjność i rozwój nowoczesnych technologii. Jesteśmy pod dużym wrażeniem powstających tu firm, które mają przed sobą wspaniałą przyszłość, także dzięki wsparciu, jakie tu otrzymują."
Chris Joannou, Draper University

Green background
Green background

Szansa na sprowadzenie wielu talentów i rozwój lokalnego biznesu

Program, który miałby wystartować we Wrocławiu to Hero Training, czyli 3-tygodniowy kurs przedakceleracyjny, mający na celu przygotowanie startuperów do podboju rynku amerykańskiego, po którym spędzają oni pięć tygodni w USA i otrzymają pierwsze finansowanie. Każda grupa szkoleniowa liczy 20 startupów, zatem w ciągu roku we Wrocławiu kształciłoby się rocznie kilkuset innowatorów. Zgodnie z założeniami projektu, technologie nad którymi będą pracować uczestnicy, mają być powiązane z branżami sponsorów. Stąd też wezmą w nim udział startupy, pasujące do ścieżek, w których specjalizuje się lokalny biznes, miasto i region.
Jak twierdzi Paulina Muszyńska, umożliwi to również wykorzystywanie wielu nowoczesnych rozwiązań nie tylko we Wrocławiu czy w dolnośląskich firmach, ale również w całej Polsce.

Obecność Draper University we Wrocławiu to ogromna szansa przede wszystkim dla naszych startupów, ale nie tylko. Będzie w to zaangażowany cały biznes, uczelnie oraz miasto. Daje nam to możliwość sprowadzenia do nas talentów i zagranicznych startupów."
Paulina Muszyńska, kierowniczka Startup Wroclaw

Green background
Green background

Ogromne korzyści dla miasta

Według Radosława Michalskiego, Dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim Wrocławia, ulokowanie we Wrocławiu głównej europejskiej kwatery jest szansą na akcelarację wielu projektów, które miasto tworzy wspólnie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i przedsiębiorcami działającymi w stolicy Dolnego Śląska. Światowej klasy program Draper University pozwoliłby na testowanie i wdrażanie przez wrocławskie firmy pomysłów kształcących się tu innowatorów, a także dałby im możliwość wielu konsultacji z amerykańskimi ekspertami. To również szansa dla wrocławskich startupów na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Przedsięwzięcie to byłoby też doskonałą promocją dla miasta na arenie międzynarodowej, zarówno pod kątem biznesowym, jak i turystycznym.

Mamy nadzieję, że będzie doskonałym narzędziem dla tych wszystkich, którzy przychodzą do nas ze swoimi pomysłami, realizują je we Wrocławiu i dzięki temu będą mogli rozwijać się szybciej i pełniej. Dzięki temu staną się dużymi firmami, które rozsławią Wrocław."
Radosław Michalski, UM Wrocław

Green background
Green background
Newsletter