Powered by ARAW

Wrocławscy producenci gier komputerowych. Zobaczcie premiery na 2022 rok!

12.08.2022

dying-light-2

Rynek gier komputerowych w Polsce rozwija się w szybkim tempie, a polskie gry podbijają serca graczy również za granicą. We Wrocławiu działa 55 studiów GameDev, co stawia miasto na 3 miejscu pod względem ich liczby (zaraz po Warszawie i Krakowie).

Które z najnowszych gier powstają we Wrocławiu? Przed nami kilka ciekawych premier.

dying-light-2

Dying Light 2: Stay Human – produkcja na międzynarodową skalę

Tą grę wielu recenzentów okrzyknęło najlepszą polską produkcją ostatnich lat. Survival-horror wrocławskiego Techlandu zabiera nas w postapokaliptyczny świat, dotknięty przerażającą pandemią.

W mieście Villedor – ostatnim schronieniu ludzi, przyjdzie wam walczyć o życie ze zmutowanymi istotami, szukać sojuszników i dokonywać nieoczywistych wyborów. Gra jest brutalna (przeznaczona dla graczy od 18 roku życia), ale naprawdę zapierająca dech w piersi.

Zobaczcie zresztą sami.

Dying Light 2 to także prawdziwa superprodukcja. Jej budżet wyniósł około 100 milionów dolarów i zwrócił się podobno już w pierwszym miesiącu sprzedaży. Dla porównania: pierwszy sezon serialu Netflixa o Wiedźminie, kosztował 80 milionów dolarów, a najdroższy polski film – Quo Vadis – 76 milionów, ale złotych.

Za tą przyjemność nam także przyjdzie trochę zapłacić. Gra w podstawowej wersji kosztuje na platformie Steam 200 złotych bez jednego grosza.

Broken Ranks – mroczny RPG z elementami taktyki

Kto grał kiedyś w Fallouta lub Baldur’s Gate, już na pierwszy rzut oka poczuje się tutaj znajomo. Broken Ranks nie wygląda może spektakularnie, ale jest to kawałek przyjemnej i solidnej gry. Mamy tu i fabułę i pełnokrwiste dialogi, i zupełnie rześką grafikę na silniku 3D.

Ciekawym rozwiązaniem jest turowa walka, przypominająca trochę mechanikę Heroes of Might and Magic. Sprawia to, że zamiast prostej rąbanki, otrzymujemy rozgrywkę z elementami taktyki.

Gra jest darmowa. I choć możemy dokonywać w niej mikropłatności (np. żeby zmienić sobie awatara, skina albo nick), to producenci z Whitemoon Games zapewniają, że opcje premium nie wpływają mocno na rozgrywkę i nie ma tu mowy o żadnym „pay to win”. Zobaczcie tutaj.

Terminal Protocol – zostań hakerem w metaversum

Terminal Protocol
Terminal Protocol

Po dużej i mniejszej grze, czas przedstawić tę najmniejszą. Premierę Terminal Protocol –debiutanckiej gry studia No Rush Games, zapowiedziano na trzeci kwartał 2022 roku. Będziemy mieli okazję wcielić się tutaj w rolę samotnego hakera, który kierując swoimi wirusami rozgrywa cyfrowe bitwy w cyberprzestrzeni. Walczy z potężnymi korporacjami, ulepsza swoje programy i odkrywa sekrety z przeszłości.

Grafika i dźwięk w grze będą odwoływać się do klimatu retro. Oparte zostały na wizjach cyberprzestrzeni z lat 80. i muzyce synthwave. System walki ma być turowy, inspirowany serią XCOM.

Terminal Protocol zadebiutować ma na platformie Steam.

Ja, Inkwizytor – gra na podstawie powieści Jacka Piekary

Mordimer Madderdin – pokorny sługa Świętego Oficjum, zbliża się do nas nieśpiesznym krokiem. Przygody inkwizytora-detektywa z powieści Jacka Piekary, przeniesie w świat gier wrocławskie studio The Dust. Premiera gry jeszcze do niedawna zapowiadana była na końcówkę 2022 roku.

3 sierpnia The Dust poinformowało o zawarciu umowy z Kalypso Media Group. Wrocławskie studio otrzyma od niemieckiego wydawcy 1,55 mln euro na dokończenie gry, a Kalypso zostanie jej wyłącznym dystrybutorem. Równoczesną premierę na wszystkie platformy planują w drugim półroczu 2023 roku.

Do tej pory The Dust oszczędnie dawkowało nam informacje o nowej grze. Wiadomo, że w prace nad nią miał zaangażować się sam pisarz. – To nieźle wróży, bo umiejętności budowania postaci, dialogów i fabuły Jacka Piekary, mogą uczynić z „I, the Inquisitor” naprawdę wciągającą rozrywkę.

To nie wszystko z Wrocławia

Critical Hit Games: pierwszoosobowa gra narracyjna w alternatywnej przyszłości

Nad jednym z owianych mgiełką tajemnicy projektów, pracuje studio Critical Hit Games.

“Mogę zdradzić jedynie tyle, że pracujemy nad – w naszej opinii – potencjalnie najbardziej efektowną i spektakularną wizualnie, pierwszoosobową grą narracyjną. Stylistyka gry nawiązuje do klimatu neo-noir, a historia osadzona jest w alternatywnej wizji przyszłości. Opiekę nad projektem roztacza jeden z największych europejskich wydawców. Gra powstaje w technologii Unreal Engine i premiera zaplanowana jest na wszystkich wiodących platformach sprzętowych: PC, PS5, Xbox Series X/S.”
– mówi Artur Jaskólski z Critical Hit Games

Game Island: survivalowa gra Serum

Pod koniec lipca 2022, wrocławskie Game Island opublikowało pierwszy trailer survivalowej gry Serum. Jest to na razie jedyny tytuł o jakim studio informuje na swojej stronie. Oznacza to chyba definitywne pożegnanie z projektem postapokaliptycznej gry The Day After. Data premiery Serum nie jest jeszcze znana. 

Techland: całkiem nowa gra fantasy

Rozpoczęcie nowego projektu w maju ogłosił także Techland. Ma to być osadzona w rozległym, otwartym świecie, epopeja fantasy. Wiadomo, że ma być to gra AAA – czyli wysokobudżetowa.

Znając dorobek i możliwości Techlandu  z pewnością jest na co czekać. Na razie studio podzieliło się z fanami pierwszą grafiką:

Techland's game
Nowa gra od Techlandu

Raport o wrocławskim sektorze GameDev już wktótce!

Startup Wrocław finalizuje prace nad raportem o rynku GameDev w aglomeracji wrocławskiej. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 25 producentów gier komputerowych zostanie przedstawiona szczegółowa analiza sektora, jego sytuacji obecnej, największych wyzwań oraz możliwości rozwoju.  Premiera raportu odbędzie się we wrześniu.

Newsletter