Dying Light 2: Stay Human – produkcja na międzynarodową skalę
Tą grę wielu recenzentów okrzyknęło najlepszą polską produkcją ostatnich lat. Survival-horror wrocławskiego Techlandu zabiera nas w postapokaliptyczny świat, dotknięty przerażającą pandemią.
W mieście Villedor – ostatnim schronieniu ludzi, przyjdzie wam walczyć o życie ze zmutowanymi istotami, szukać sojuszników i dokonywać nieoczywistych wyborów. Gra jest brutalna (przeznaczona dla graczy od 18 roku życia), ale naprawdę zapierająca dech w piersi.
Zobaczcie zresztą sami.
Dying Light 2 to także prawdziwa superprodukcja. Jej budżet wyniósł około 100 milionów dolarów i zwrócił się podobno już w pierwszym miesiącu sprzedaży. Dla porównania: pierwszy sezon serialu Netflixa o Wiedźminie, kosztował 80 milionów dolarów, a najdroższy polski film – Quo Vadis – 76 milionów, ale złotych.
Za tą przyjemność nam także przyjdzie trochę zapłacić. Gra w podstawowej wersji kosztuje na platformie Steam 200 złotych bez jednego grosza.
Broken Ranks – mroczny RPG z elementami taktyki
Kto grał kiedyś w Fallouta lub Baldur’s Gate, już na pierwszy rzut oka poczuje się tutaj znajomo. Broken Ranks nie wygląda może spektakularnie, ale jest to kawałek przyjemnej i solidnej gry. Mamy tu i fabułę i pełnokrwiste dialogi, i zupełnie rześką grafikę na silniku 3D.
Ciekawym rozwiązaniem jest turowa walka, przypominająca trochę mechanikę Heroes of Might and Magic. Sprawia to, że zamiast prostej rąbanki, otrzymujemy rozgrywkę z elementami taktyki.
Gra jest darmowa. I choć możemy dokonywać w niej mikropłatności (np. żeby zmienić sobie awatara, skina albo nick), to producenci z Whitemoon Games zapewniają, że opcje premium nie wpływają mocno na rozgrywkę i nie ma tu mowy o żadnym „pay to win”. Zobaczcie tutaj.
Terminal Protocol – zostań hakerem w metaversum
Terminal Protocol
Po dużej i mniejszej grze, czas przedstawić tę najmniejszą. Premierę Terminal Protocol –debiutanckiej gry studia No Rush Games, zapowiedziano na trzeci kwartał 2022 roku. Będziemy mieli okazję wcielić się tutaj w rolę samotnego hakera, który kierując swoimi wirusami rozgrywa cyfrowe bitwy w cyberprzestrzeni. Walczy z potężnymi korporacjami, ulepsza swoje programy i odkrywa sekrety z przeszłości.
Grafika i dźwięk w grze będą odwoływać się do klimatu retro. Oparte zostały na wizjach cyberprzestrzeni z lat 80. i muzyce synthwave. System walki ma być turowy, inspirowany serią XCOM.
Terminal Protocol zadebiutować ma na platformie Steam.
Ja, Inkwizytor – gra na podstawie powieści Jacka Piekary
Mordimer Madderdin – pokorny sługa Świętego Oficjum, zbliża się do nas nieśpiesznym krokiem. Przygody inkwizytora-detektywa z powieści Jacka Piekary, przeniesie w świat gier wrocławskie studio The Dust. Premiera gry jeszcze do niedawna zapowiadana była na końcówkę 2022 roku.
3 sierpnia The Dust poinformowało o zawarciu umowy z Kalypso Media Group. Wrocławskie studio otrzyma od niemieckiego wydawcy 1,55 mln euro na dokończenie gry, a Kalypso zostanie jej wyłącznym dystrybutorem. Równoczesną premierę na wszystkie platformy planują w drugim półroczu 2023 roku.
Do tej pory The Dust oszczędnie dawkowało nam informacje o nowej grze. Wiadomo, że w prace nad nią miał zaangażować się sam pisarz. – To nieźle wróży, bo umiejętności budowania postaci, dialogów i fabuły Jacka Piekary, mogą uczynić z „I, the Inquisitor” naprawdę wciągającą rozrywkę.
To nie wszystko z Wrocławia
Critical Hit Games: pierwszoosobowa gra narracyjna w alternatywnej przyszłości
Nad jednym z owianych mgiełką tajemnicy projektów, pracuje studio Critical Hit Games.
“Mogę zdradzić jedynie tyle, że pracujemy nad – w naszej opinii – potencjalnie najbardziej efektowną i spektakularną wizualnie, pierwszoosobową grą narracyjną. Stylistyka gry nawiązuje do klimatu neo-noir, a historia osadzona jest w alternatywnej wizji przyszłości. Opiekę nad projektem roztacza jeden z największych europejskich wydawców. Gra powstaje w technologii Unreal Engine i premiera zaplanowana jest na wszystkich wiodących platformach sprzętowych: PC, PS5, Xbox Series X/S.”
– mówi Artur Jaskólski z Critical Hit Games
Game Island: survivalowa gra Serum
Pod koniec lipca 2022, wrocławskie Game Island opublikowało pierwszy trailer survivalowej gry Serum. Jest to na razie jedyny tytuł o jakim studio informuje na swojej stronie. Oznacza to chyba definitywne pożegnanie z projektem postapokaliptycznej gry The Day After. Data premiery Serum nie jest jeszcze znana.
Techland: całkiem nowa gra fantasy
Rozpoczęcie nowego projektu w maju ogłosił także Techland. Ma to być osadzona w rozległym, otwartym świecie, epopeja fantasy. Wiadomo, że ma być to gra AAA – czyli wysokobudżetowa.
Znając dorobek i możliwości Techlandu z pewnością jest na co czekać. Na razie studio podzieliło się z fanami pierwszą grafiką:
Nowa gra od Techlandu
Raport o wrocławskim sektorze GameDev już wktótce!
Startup Wrocław finalizuje prace nad raportem o rynku GameDev w aglomeracji wrocławskiej. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 25 producentów gier komputerowych zostanie przedstawiona szczegółowa analiza sektora, jego sytuacji obecnej, największych wyzwań oraz możliwości rozwoju. Premiera raportu odbędzie się we wrześniu.