European Startup Challenge to konkurs organizowany przez Vestbee – platformę pozwalającą łączyć startupy z inwestorami. W konkursie biorą udział młode firmy z całej Europy, które są na wczesnym etapie rozwoju (zazwyczaj zatrudniają do 30 osób). Istotne jest to, że Vestbee dociera do wielu startupów, a więc konkurencja w tym konkursie jest bardzo duża.
– W jury konkursu zasiadają najlepsze fundusze z naszego regionu. Stąd zwycięstwo w European Startup Challenge to dla nas sukces – zostaliśmy wyróżnieni przez osoby, które dobrze wiedzą, jak szukać bardzo obiecujących firm na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Dla nas to przede wszystkim motywacja do dalszej pracy i potwierdzenie, że rozwijamy się w dobrym kierunku – Łukasz Pytel, CEO Smabble.
Smabbler: silnik AI do interpretacji tekstu
Smabbler to firma technologiczna z Wrocławia rozwijająca sztuczną inteligencję do pracy z danymi tekstowymi. Na pytanie co robią, przedstawiciele startupu mówią tak: – Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy zalewani nadmiarem informacji. Często tych informacji jest za dużo, żebyśmy mogli łatwo znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. Naszą misją jest ułatwianie dostępu do wiedzy.
-Wyobraźmy sobie eksperta, którego możemy wyszkolić z dowolnej dziedziny i który rozumie każdy język na świecie. Smabbler jest takim ekspertem, który może czytać dowolne dane tekstowe np. dokumenty, zapisy konwersacji, źródła informacji i zamieniać takie dane na wyspecjalizowane, spójne etykiety wiedzy. Przykład: mamy pięć ogromnych książek kucharskich o historii kuchni włoskiej. Chcemy szybko znaleźć wszystkie gatunki włoskiej szynki i czym się te gatunki różnią od siebie. Smabbler w kilka sekund znajdzie i wyświetli krótkie, precyzyjne podsumowanie dla takiego pytania – Agnieszka Kopytko, CTO Smabbler
Smabbler rozwija sztuczną inteligencję do pracy z danymi tekstowymi
Agnieszka Kopytko i Łukasz Pytel prace nad Smabblerem rozpoczęli w 2014 r. Początkowo nie planowali zajmować się sztuczną inteligencją do „czytania”. Pierwszym pomysłem na startup było łączenie firm, potencjalnych kontrahentów, na bazie informacji ze stron internetowych firm.
Szybko okazało się, że sztuczna inteligencja do „czytania” ma wiele ograniczeń. Twórcy Smabblera stwierdzili, że to jest szansa i zajęli się właśnie opracowywaniem sztucznej inteligencji, która będzie umieć czytać i interpretować dane tekstowe. Wkrótce po rozpoczęciu prac do zespołu dołączył Przemysław Bierut, trzeci z założycieli.
Smabbler z powodzeniem stosuje sztuczną inteligencję do analizy tekstu
Pierwsze pięć lat pracowano nad technologią – algorytmami do przetwarzania języka naturalnego. Dopiero w 2019 r. Smabbler zaprezentował możliwości opracowanej technologii. Wtedy też zaczęli realizować pierwsze zlecenia dla klientów. Obecnie Smabbler swoje rozwiązanie oferuje dużym, międzynarodowym korporacjom. Z czasem planują otworzyć się także na mniejsze firmy.
Obecnie firma pracuje z bardzo dużymi, zagranicznymi korporacjami. W ciągu ostatniego roku zespół urósł z 5 do 12 osób, a w tym roku liczba ta pewnie znów podwoi się.