Powered by ARAW

Wrocławski startup Bioceltix z sukcesem zadebiutował na New Connect

25.11.2021

Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus

To pierwszy taki debiut na New Connect. Wrocławski Bioceltix jest jedyną weterynaryjną spółką biotechnologiczną na giełdzie. Wrocławianie w oparciu o autorską technologię chcą robić nowoczesne leki biologiczne dla zwierząt. Kilka dni temu firma podpisała umowę na badania kliniczne dla jednego ze swoich produktów.

Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus
  • Bioceltix: komórki macierzyste w leczeniu zwierząt
  • Udany debiut na New Connect i wartość spółki rośnie z 67 do 120 mln zł
  • Bioceltix w 2024 r. zaoferuje leki biologiczne na atopowe zapalenie skóry u psów

Zapowiadali, że to zrobią i dotrzymali słowa. W listopadzie br. na rynku New Connect zadebiutował wrocławski Bioceltix, pierwsza firma biotechnologiczna o profilu weterynaryjnym. Wrocławska spółka Bioceltix, przy ul. Bierutowskiej opracowuje leki biologiczne dla zwierząt a obecność na giełdzie, to dla nich kolejny etap w rozwoju działalności. To, co robią, już docenili inwestorzy.

W ostatnich miesiącach wartość spółki szacowana była na 67 mln zł, jednak w dniu debiutu wycena osiągnęła blisko 120 mln zł. Do największych akcjonariuszy Bioceltix należą Infini ASI (15,2 proc. akcji) oraz Kvarko Group ASI (14,3 proc. akcji).

Wrocławski startup Bioceltix zadebiutował na New Connect

“U zwierząt, podobnie jak u ludzi, obserwuje się wyraźny wzrost liczby pacjentów cierpiących z powodu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym – już 20% psów cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów, które są główną przyczyną przewlekłego bólu, z kolei 15% populacji psów cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry. Leki biologiczne oparte na komórkach macierzystych mogą tutaj odegrać kluczową rolę”

– Łukasz Bzdzion, prezes i współzałożyciel Bioceltix.

Bioceltix: leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów u psów

Kilka dni temu spółka poinformowała o podpisaniu umowy z międzynarodową firmą typu CRO (ang. Clinical Research Organization) na kompleksową realizację badania klinicznego na lek stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów u psów. Wybór ten nie jest przypadkowy, ponieważ ta sama firma brała udział w procesie rozwoju i dopuszczenia do obrotu pierwszego na świecie weterynaryjnego produktu leczniczego na bazie komórek macierzystych.

– Po wykazaniu skuteczności w badaniach klinicznych będziemy mogli złożyć do Europejskiej Agencji Leków wniosek o zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, rozpoczynając tym samym procedurę związaną z rejestracją produktu leczniczego. Mamy szansę być pierwszą na świecie spółką, która zarejestruje weterynaryjny lek biologiczny wykorzystujący komórki macierzyste jako substancję aktywną w leczeniu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym u psów – dodaje Łukasz Bzdzion.

Bioceltix: leki biologiczne dla zwierząt

Prezes wrocławskiej spółki podkreśla, że w weterynarii wciąż najbardziej powszechnym sposobem leczenia chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym jest leczenie objawowe za pomocą̨ klasycznych leków chemicznych. Rodząca się właśnie biotechnologia weterynaryjna ma szansę zmienić tę sytuację i dostarczyć nowe produkty lecznicze i technologie, zwiększając skuteczność leczenia i zmniejszając jednocześnie występowanie skutków ubocznych, lub – jak ma to miejsce w przypadku komórek macierzystych – dając szansę na leczenie przyczynowe.

U zwierząt, podobnie jak u ludzi, obserwuje się wyraźny wzrost liczby pacjentów cierpiących z powodu chorób o podłożu zapalnym i autoimmunologicznym - Łukasz Bzdzion, prezes i współzałożyciel Bioceltix

Green background
Green background

Startup Bioceltix: nowoczesna biotechnologia w weterynarii

Zdaniem Pawła Wielgusa z Bioceltix duże koncerny nie potrafią samodzielnie uzupełnić swojego portfolio o produkty biotechnologiczne, gdyż nie mają odpowiedniego doświadczenia i nie są w stanie szybko nadrobić zaległości technologicznych i infrastrukturalnych. Produkcja leków biologicznych jest bowiem znacznie trudniejsza niż klasycznych leków chemicznych. Stąd też mniejsze firmy specjalizujące się w biotechnologii szybko przykuwają uwagę dużych graczy.

Na rynku pojawia się szansa dla takich firm jak Bioceltix, które budują swoje kompetencje i zaplecze naukowe od początku wyłącznie w obszarze biotechnologii weterynaryjnej. Duże koncerny patrzą w stronę takich firm, bo jest im łatwiej nabyć gotową technologię z zewnątrz niż próbować tworzyć ją od podstaw bez odpowiedniego doświadczenia

Bioceltix: technologia ALLO-BCLX

Bioceltix rozwija swoje produkty w oparciu o autorską technologię ALLO-BCLX wykorzystującą allogeniczne (to znaczy podawane między różnymi osobnikami tego samego gatunku) mezenchymalne komórki macierzyste. W lipcu br. spółka otrzymała od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (ang. Good Manufacturing Practice, GMP) na terapie komórkowe w weterynarii. Obecnie firma pracuje nad trzema kandydatami na lek – dwoma przeznaczonymi dla psów oraz jednym dla koni.

Newsletter