- Concordia Design Accelerator ma przyciągnąć do Wrocławia zagranicznych innowatorów.
- Umożliwić im założenie firmy, a następnie połączyć z przedstawicielami funduszy VC lub przedsiębiorstwami.
- Wszystko po to, by rozwiązanie opracowywane przez startup przetestować i pomóc młodej firmie w osiągnięciu sukcesu biznesowego.
Do 6 grudnia br. prowadzony jest nabór do drugiej rundy Concordia Design Accelerator – programu akceleracyjnego dla zagranicznych startupów, wspieranego przez gminę Wrocław. Concordia Design Accelerator jest częścią projektu Poland Prize organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej jest międzynarodowym partnerem programu, co oznacza, że pomaga zwłaszcza w jego promocji i dotarciu do startupów.
– W ramach programu startup może otrzymać wsparcie merytoryczne, nowe kontakty, a także bezzwrotny grant do 300 tys. zł. To naprawdę atrakcyjna oferta, szczególnie dla tych młodych firm technologicznych, które chcą skalować się międzynarodowo. Wrocław może być dla nich punktem wyjścia do ekspansji na cały rynek Europy Środkowo-Wschodniej – Ewa Kaucz, szefowa Concordia Design Accelerator oraz dyrektor zarządzająca Concordia Design Wrocław, centrum kreatywności i biznesu na Wyspie Słodowej.
Wrocław stawia na innowacje
To właśnie Concordia jest operatorem programu: pozyskała finansowanie od PARP, promuje ideę, pracuje ze startupami oraz łączy je z partnerami biznesowymi.
– Zachęcamy wszystkich wrocławskich przedsiębiorców, by dzielić się informacją o akceleratorze ze swoimi zagranicznymi znajomymi, partnerami czy klientami. Dzięki temu można przyciągnąć do Wrocławia naprawdę świetne pomysły oraz poszerzyć zakres know-how dostępnego na naszym rynku – podkreśla Ewa Kaucz.Nabór projektów do drugiej rundy trwa do 6 grudnia. Aplikować można przez stronę internetową programu. Lista przyjętych startupów zostanie ogłoszona 10 stycznia.
Startup Wrocław: finansowanie, biura, coworking, inkubatory
Do programu mogą się zgłaszać pomysłodawcy z całego świata. Najlepiej, gdyby młode firmy rozwijały rozwiązania z zakresu ścieżek branżowych, czyli sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy smart city. Nie jest to jednak warunek konieczny. Czytaj także: Startup Wrocław – finansowanie, biura, coworking, inkubatory.
Concordia Design Accelerator promowano podczas międzynarodowych wydarzeń takich jak Wolves Summit czy na misji gospodarczej na targi Web Summit w Lizbonie, organizowanej przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Przedstawiciele akceleratora uczestniczyli także w Made in Wroclaw 2021- konferencji tworzonej od 5 lat przez zespół ARAW-u.
Concordia Design Accelerator
W ramach programu akceleracyjnego działają już startupy zaproszone do pierwszej, testowej rundy Concordia Design Accelerator. Projektów jest kilka, ale za to są bardzo ciekawe. Zajmują się m.in. tworzeniem bota do coachingu pracowników, rozwojem platformy do ochrony własności intelektualnej czy rozwiązaniem do monitoringu gry zawodników w czasie meczów.
– Założyciele młodych firm, z którymi pracujemy odbyli już kilka spotkań ze specjalistami z zakresu prawa czy księgowości. W indywidualnym mentoringu uczestniczyli przedstawiciele Santander Consumer Bank czy MPWiK. Jeden z naszych uczestników został także nagrodzony podczas międzynarodowego konkursu w ramach wielkiej konferencji technologicznej – Wolves Summit – wymienia Ewa Kaucz.
Concordia Design Accelerator będzie działać do października 2023 roku. W sumie przewidzianych jest pięć rund naboru startupów.
Wrocław wspiera startupy
Wśród licznych partnerów biznesowych akceleratora jest m.in. gmina Wrocław, która zadeklarowała możliwość testowania rozwiązań startupów. Partnerem międzynarodowym, który pomaga w popularyzacji przedsięwzięcia wśród innowatorów z innych krajów jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
- Jeśli istnieje polski odpowiednik Doliny Krzemowej, to znajduje się on na Dolnym Śląsku. Taką tezę potwierdza najnowszy raport „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021” przygotowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Pozostali partnerzy biznesowi Concordia Design Accelerator to: Divante, Fibaro, Infor, Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław, Port Lotniczy Wrocław, Luxon LED, MPWiK Wrocław, Neurosoft, Neurosys, Quantup, RST Software Masters, Santander Consumer Bank, Whirlpool, TestArmy Group, Trudo, SunRoof, Śląsk Wrocław, CSHARK, GEFCO oraz FundingBox Deep Tech Fund, Venture INC, Satus Starter, RST Venture for Earth, Movens Capital, Shape VC, Cofounder Zone.