Powyższa preferencja ma zastosowanie do kwalifikowanych IP, do których zaliczamy patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin, autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Podatnicy chcąc zatem skorzystać z ulgi IP Box powinni rozważyć, czy w ramach swoich start-upów wytwarzają kwalifikowane IP oraz prowadzą działalność B+R.
W kontekście działalności B+R należy wskazać, że jest to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przy czym, działalność B+R uprawniająca do skorzystania z ulgi powinna doprowadzić do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP.
Ulga IP Box może być atrakcyjna również z perspektywy start-upów dopiero wchodzących na rynek, ponieważ ustawy podatkowe nie nakładają żadnych dodatkowych wymogów, co do rodzaju, skali, czy też częstotliwości prowadzonej działalności.
Warto jednak pamiętać, że dla celów stosowania ulgi IP Box podatnicy powinni prowadzić ewidencję, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.